Przejdź do treści

Dzień Kobiet na świecie i w gimnastyce 8 marca

Składamy z tej okazji wszystkim kobietom najserdeczniejsze życzenia. Dużo uśmiechu, pięknych chwil, kwiatów stos oraz spełnienia wszystkich swoich marzeń. 🎉

Historia kobiet w gimnastyce

W roku 1900 powstała kobieca sekcja pod nazwą „Oddział kobiet gimnastykujących”. Gimnastyka kobiet weszła do programu Igrzysk Olimpijskich w 1928 roku, jako konkurencja zespołowa. Od tamtej pory sport ten zaczął się rozwijać i pozostaje, aż po dzisiejszy dzień ciesząc się ogromną popularnością. 🏆

Pierwsze zwyciężczynie w zawodach olimpijskich były w wieku około 20 lat. Pojawił się okres, w którym uczestniczyły dziewczyny w przedziale wiekowym 14-15 lat. To narodziło negatywne komentarze mówiące, że młodsze uczestniczki miały łatwiej na wygraną w zawodach.

Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna zareagowała na te opinie i w 1997 roku podniosła minimalny wiek, umożliwiający branie udziału w zawodach do 17 roku życia.

Dzięki tym zmianom, starsze kobiety znów miały większe szanse na wygraną. Choć średnia wieku dalej mieściła się w granicach 20 lat, to w 2005 roku pojawiła się uczestniczka, która była 30-letnią matką i zdobyła srebrny medal, a w roku 2008 ponownie zadziwiła swoimi umiejętnościami zdobywając kolejny srebrny medal w wieku 33 lat.

Zwyciężczynie w Igrzyskach Olimpijskich

Mówi się, że wiele kobiet przed rozpoczęciem swojej przygody z gimnastyką, ćwiczyło balet, co dawało im duże szanse na wygraną w zawodach.
Łarysa Łatynina jest pierwszą wielką gimnastyczną ze Związku Radzieckiego, która zdobyła pierwszy medal w wieku 22 lat, a następny mając 26 lat. W roku 1958, będąc w ciąży udało jej się wygrać Mistrzostwa Świata.

Są również Polskie zawodniczki, które starają się o medale na Igrzyskach Olimpijskich.
Jedną z nich jest Barbara Ślizowska, która zdobyła brązowy medal w roku 1956. Swoją karierę zaczęła w 1947 roku i zakończyła z rokiem 1958, ale w tym czasie zdobyła wiele osiągnięć, między innymi 103 medale na mistrzostwach Polski juniorek.

Nasz klub sportowy wspiera kobiety każdego dnia. Szczególnie podczas treningów, dlatego też to święto jest dla nas jednym z ważniejszych. 💪
Zobacz jak to robimy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *